Tillbaka
Hot Wheels

Hot Wheels målarbild

Här hittar du Hot Wheels-målarbilder med bilar, monstertruckar och fartfyllda banor. Alla sidor är gratis och du behöver inget konto. Motiven öppnas som PDF, färdiga att skriva ut. Det finns både lättare bilder med stora former och mer detaljerade scener att lägga tid på.

Hot Wheels-målarbilder gratis att skriva ut

Välj bland 25 motiv med racerbilar, slingrande loopar, lågor och banor. Några är snabba att färglägga, medan andra har små detaljer i fordon och miljö som passar när du vill arbeta längre med bilden.

Hitta på ett eget Hot Wheels-race

Gör färgläggningen till starten på en liten tävling. Låt barnet välja vilken bil som tar sig igenom loopen först, var banan slutar och vad som händer om en monstertruck dyker upp. En bild av bilar på en vild racerbana ger gott om ledtrådar till en egen berättelse.

Med flera personer kan ni färga varsin bil och hitta på ett teamnamn. Använd färgerna för att skilja fordonen åt, eller låt en flammande motor och ett rökspår visa vilken bil som just har kört förbi. Den som vill kan också rita en mållinje eller publik runt motivet efteråt.

Hot Wheels är ett bilmärke från USA

Hot Wheels är ett bilmärke med motiv som kretsar kring fordon och racing. Här syns både bilar på banor och enskilda fordon, från klassiska modeller till en motorcykel och en monstertruck. Det ger barnet tillfälle att prata om vad som skiljer olika fordon åt, utan att färgerna behöver följa verkligheten.

En röd Mustang, en Lamborghini och Bone Shaker har olika former att titta efter när ni färglägger. Jämför kaross, hjul och front, eller hitta på egna färger och dekaler. För fler fartfyllda bilmotiv kan du också välja Blixten McQueen.

Välj motiv efter ålder och tålamod

Utgå från hur länge barnet brukar vilja sitta med en bild och hur lätt det är att hålla sig innanför linjerna. Treåringar brukar ha mer glädje av stora, tydliga ytor, medan ett barn på sju år ofta kan uppskatta fler delar att färglägga. Vuxna som vill ha ett längre projekt kan välja en scen med många små detaljer.

Lätta Hot Wheels-målarbilder för barn

Bilderna med den enkla Bone Shaker-bilen, en Lamborghini och en bil i en loop är bra val när du vill börja med tydliga former. Den stora bilen blir lätt att känna igen, och loopen ger en rolig bana att färglägga runt den. De passar särskilt bra för yngre barn eller en kort stund vid bordet.

Motivet med Unleashed-bilen på en loop kan också bli en enkel berättelse: välj en färg på bilen och en annan på banan. Vill barnet ha lite mer att göra kan ni lägga till himmel, väg eller målflagga med egna pennor.

Detaljerade Hot Wheels-målarbilder för vuxna

För en längre stund passar Dream Garage med Bone Shaker, den detaljerade monstertrucken och bilarna på tävlingsbanan. Garage, fordonsdelar och bakgrund ger fler små ytor att fylla i. Den som tycker om noggrann färgläggning kan låta olika nyanser skilja kaross, däck och skuggor åt.

De mer påkostade scenerna omfattar också en oändlig loop, en klassisk bil och en motorcykel. Forza Horizon-motivet och bilderna med Team Hot Wheels och AcceleRacers har rörelse och bana som gör dem roliga att bygga färg kring. Posterbilderna passar när du vill växla mellan stora fält och detaljer, medan den parkerade bilen ger mer fokus på själva fordonet.

Mellansvåra motiv är ett bra steg när de allra enklaste bilderna känns klara, men en tät poster blir för pillig. Välj exempelvis racerbilar på banan, Mustang med lågor eller en bil med flammande avgasrör. De kombinerar tydliga fordon med rök, fartspår och andra detaljer som går att färglägga i etapper.

Skriv ut Hot Wheels-målarbilder som PDF

Öppna motivet med knappen ”Öppna pdf” när du vill se PDF-filen, eller tryck på ”Skriv ut” för att skriva ut direkt, även från mobilen. Välj anpassning till sidan om bilen eller hela banan annars riskerar att hamna utanför papperet. Tjockare papper är praktiskt med tuschpennor, medan färgpennor passar fint till små detaljer i hjul, motor och dekaler.