

Michael Jackson tegninger
Her finder du Michael Jackson-tegninger med dansetrin, sang og scenebilleder. Alle tegninger er gratis, kræver ingen konto og åbnes som PDF, der er klar til print. Der er både nemme motiver med tydelige konturer og mere detaljerede billeder, som giver plads til fordybelse.


Michael Jackson danser med noder og hjerter

Michael Jackson danser

Chibi-Michael Jackson danser under diskokuglen

Michael Jackson laver fredstegn

Michael Jacksons tåstand

Michael Jacksons karakteristiske hoftegreb

Lille Michael Jackson synger blandt noder

Smilende Michael Jackson tæt på

Michael Jackson synger på en måne

Michael Jackson danser foran vinylplader

Realistisk portræt af Michael Jackson

Michael Jackson vinker i en mandala

Michael Jackson synger med indlevelse

Tegneserie-Michael Jackson synger i retrofon

Michael Jackson synger på scenen

Michael Jackson lytter til musik med høretelefoner

Michael Jackson synger og danser i flammer

Michael Jackson med hat og jakkesæt

Michael Jackson danser med hat og hvid handske

Michael Jacksons anti-tyngdekraftshældning

Michael Jackson-drømmefanger med ikoniske detaljer

Michael Jackson synger i mikrofon

Michael Jacksons Thriller-dans på kirkegården

Michael Jackson med solbriller og skærf

Michael Jackson synger på tåspidserne

Kawaii Michael Jackson danser på stadion
Michael Jackson-tegninger gratis til print
Samlingen spænder fra enkle dansepositurer til scener med mikrofon, musiknoter og baggrundsdetaljer. Du kan vælge en tydelig silhuet af hans karakteristiske tåstand eller en optræden på scenen med lys og bevægelse. Motiverne passer til både en hurtig farvelægningspause og en længere stund med farveblyanter.
Søde Michael Jackson-tegninger
De søde kawaii- og chibi-motiver viser Michael Jackson dansende på et stadion eller under en diskokugle med glimt omkring sig. De store ansigtstræk og små detaljer gør dem hyggelige at farvelægge sammen med børn. Et billede med hovedtelefoner lægger op til at vælge farver, der passer til musikken, mens hjerter og noder giver dansescenen ekstra liv.
Farver til scenetøj og musikmotiver
Du bestemmer selv farverne på hat, jakke, bælte og den ikoniske hvide handske. Prøv kontraster, så tøjet træder tydeligt frem mod scenelys, stjerner eller en mørkere baggrund. På billeder med noder, hjerter og en diskokugle kan du gentage de samme farver flere steder, så motivet hænger sammen.
Vælg efter alder og niveau
Se først på, hvor mange små felter og baggrundsdetaljer tegningen har. Et barn på 3 år har ofte glæde af store, overskuelige flader, mens et barn på 7 år typisk kan vælge en scene med flere dele. Voksne kan gå efter de tætte mønstre eller realistiske konturer.
Nemme Michael Jackson-tegninger for børn
De nemme tegninger har klare omrids og få detaljer, så små børn kan komme i gang uden at skulle udfylde en masse bittesmå felter. Vælg for eksempel den enkle figur med mikrofon eller en af de tydelige dansepositurer, som tåstanden og det lænende trin. Også motivet med hat og hvid handske er let at overskue, fordi de vigtigste former skiller sig ud.
Detaljerede Michael Jackson-tegninger for voksne
Vil du bruge længere tid på farvelægningen, er der tegninger med en mandala omkring figuren, en drømmefanger med musikalske elementer eller en realistisk dans foran vinylplader. De mange linjer og mønstre giver mulighed for at skifte mellem nuancer og arbejde præcist med blyant. Motiverne med sang på en vintage-mikrofon eller noder og skyer har også flere små områder, der kalder på tålmodighed.
Print Michael Jackson-tegninger som PDF
Vælg knappen “Åbn pdf” for at åbne tegningens PDF, eller tryk på “Udskriv” for at sende den direkte til printeren, også fra telefonen. Brug gerne tilpasning til side, så hele motivet kommer med. Tykkere papir er praktisk med tuscher, mens blyanter egner sig godt til de små detaljer.



